Tastet F dhe J

A e dini pse tastet F dhe J janë të ndryshme nga të tjerat në tastierë?

Shumë njerëz, me orë të tëra qëndrojnë para kompjuterit duke shtypur shkronjat në tastierat e tyre, qoftë për punë apo veprimtari private, por vetëm disa kanë vërejtur një detaj të vogël. Bëhet fjalë për shkronjat…

add comment
Windows 10 ne rrezik serioz

Paralajmërimi i Windows 10: Nëse e keni humbur këtë përditësim, kompjuteri juaj është në rrezik serioz

Përdoruesit e Windows 10 mund të rrezikojnë veten nga një sulm i ri i hakerëve – thjesht duke mos pasur të instaluar programin më të fundit në kompjuterin e tyre. Kjo sipas një paralajmërimi nga…

add comment

Honda Civic Type R Limited Edition shitet në internet për vetëm katër minuta

Shitja në internet e makinës super-tërheqëse Honda Civic Type R zgjati vetëm katër minuta. Është një version që do të shitet vetëm në 100 kopje dhe u ofrua vetëm në tregun kanadez. Për më tepër,…

add comment

Facebook Shops kthen faqet e bizneseve në dyqane online

Facebook dhe Instagram janë duke bërë shtytjen më të madhe ndonjëherë për tregtinë elektronike dhe blerjet në internet me Facebook Shops, funksioni më i ri që i lejon bizneset të kthejnë faqet e tyre në…

add comment

Si të përdoren rrjetet sociale gjatë kohës së pandemisë pa rënë pre e stresit dhe ankthit

Të gjithë e kanë vërejtur se rrjetet sociale, janë hapësira shumë stresuese gjatë kësaj kohe me pandemi, por megjithatë vazhdojnë t’i përdorin. Me një rifreskim, mund t’i merrni lajmet më të reja, që janë një…

add comment

iPhone 12 do ta ‘lëndojë’ seriozisht kompaninë Samsung

Edhepse është rival i iPhone, Samsung gjithashtu qëndron përkrah Apple dhe iPhone, falë përdorimit që Apple u bën ekraneve të Samsung Display. Kjo e fundit për shumë vite ka shërbyer si furnizues i ekraneve të…

add comment

Google Meet prej tani mund të përdoret falas nga të gjithë

Platforma më e popullarizuar për video konferenca Zoom, është rritur nga dhjetë milionë në 200 milionë përdorues brenda disa muajsh, për shkak të kërkesës së shtuar për qasje të përbashkëta në kohën e mbylljes së…

add comment

Mark Zuckerberg i vendosur që keqinformimi të “mos bëhet viral”

Sipas Mark Zuckerberg, Facebooku është duke e ndaluar keqinformimin sa i përket zgjedhjeve elektorale në Shtetet e Bashkuara dhe coronavirusit. Në një intervistë me BBC, drejtori i përgjithshëm i Facebookut iu përgjigj pyetjeve në lidhje…

add comment

Trotineti gjysmë autonom lëvizë vet që të shkojë për dezinfektim

Biznese që japin me qira trotinete dhe biçikleta, shkaku i përhapjes së coronavirusit, tani janë fokusuar më shumë në pastërtinë e tyre, se sa në mundësitë që të jenë të rehatshme dhe atraktive. Ky është…

add comment

Autoritetet holandeze po hetojnë nëse TikTok i ka shkelur rregullat e privatësisë

Me dyshimin se TikTok i ka shkelur rregullat e privatësisë, autoriteti Holandez i Mbrojtjes së të Dhënave, ka filluar një hetim të gjerë për këtë platformë shumë të popullarizuar. Hetimi do të shqyrtojë nëse TikTok…

add comment

Robotët e rinj që mund të lëvizin me shpejtësinë e kafshës më të shpejtë në botë

Një lloj i ri i robotëve sapo është zhvilluar për të lëvizur aq shpejtë sa kafsha më e shpejtë në botë. Sipas euronews, studiuesit në Universitetin Shtetëror të Karolinës Veriore kanë krijuar një robot që…

add comment
Translate »