Qarkullimi i gjakut

Gjumi i keq ndikon tek qarkullimi i gjakut, ja kujdesi që duhet të tregoni

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit. Këtë e kanë konfirmuar shumë studime sipas të cilave, ndikimi fillestar i cilësisë së keqe të gjumit vërehet tek qarkullimi i gjakut….

1 comment
Kafeja per diete

Kafeja për dietë – Kur duhet ta pini kafen që më lehtë të humbni peshë

Kafeja ul apetitin, por forcon metabolizmin! Nëse pini kafe, do të shpenzoni më shumë kalori sesa kur nuk pini. Hulumtimet tregojnë që kafeja shpejton metabolizmin dhe është ideale nëse e pini menjëherë pas ushqimit, posaçërisht…

add comment
Si te mposhtni stresin

Stresi tkurr trurin, zbuloni mënyrat më të mira si ta mposhtni atë

Thuhet se çka nuk na vret na bën më të fortë dhe shpesh na leverdis ta besojmë, sidomos kur bëhet fjalë për sfida të mëdha, strese e shqetësime të përsëritura. Për shembull, një studim i…

add comment

A janë efektivë dezinfektuesit dhe çfarë duhet të përmbajnë ata?

Sanitizuesit e duarve konsiderohen efektivë kur përmbajnë të paktën 60 për qind alkool, sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve. Këshillohet gjithashtu që të lani duart tërësisht me sapun dhe ujë si linja e parë…

add comment

Si të shmangni dhimbjet e qafës, shpatullave dhe shpinës ndërsa punoni nga shtëpia

A keni ndonjëherë dhimbje të mprehtë kur lëviz qafën? A përhapet dhimbja në shpinë, shpatulla dhe ose krah? COVID-19 ka përzënë shumicën prej nesh nga hapësirat tona të zyrave, të dizajnuara mirë, ku merret parasysh…

add comment

Çfarë është sulmi në tru dhe cilat janë simptomat?

Sulmi në tru është urgjencë mjekësore dhe ndër shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë. Sulmet në tru shkaktohen kur enët e gjakut në tru shpërthejnë, ose kur zhvillohet ndonjë bllokadë. Nëse nuk trajtohet, qelizat në…

add comment

Si të parandaloni përhapjen e gripit në shtëpin tuaj!

Simptomat e gripit sezonal përfshijnë ethe, dridhje, rraskapitje, humbje të oreksit, dhimbje të muskujve dhe nyjave, dhimbje në hundë dhe kongjestion të hundës, dhe dhimbje të fytit dhe kollë. Është e rëndësishme të shtriheni ndërsa…

add comment

Çfarë ndodh me organizmin nëse konsumoni nga 2 molla në ditë!

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim. Molla njihet për vlera dhe përbërës të jashtëzakonshëm ushqimorë që të mbrojnë nga një sërë simptomash dhe sëmundjesh. Studimet kanë…

add comment

Përse nuk duhet t’i përdorni antibakterialët brenda në makinë?

Larja e duarve me ujë dhe sapun është këshilla më e mirë që japin ekspertët për të hequr papastërtitë dhe mikrobet, sidomos gjatë periudhës së pandemisë COVID-19. Por veç larjes së duarve, njerëzit janë këshilluar…

add comment

Psikiatrit: “Na pret një ‘cunami’ i sëmundjes mendore pas izolimit”

Mjekët psikiatër paralajmërojnë një “cunami” të sëmundjes mendore nga problemet e grumbulluara gjatë bllokimit. Ata janë veçanërisht të shqetësuar që fëmijët dhe adoleshentët nuk po marrin mbështetjen e nevojshme për shkak të mbylljes së shkollës,…

add comment

Nëse bëheni me jargë natën, jeni shumë me fat

Ju do të thoni të vërtetën ose do të shtriheni nëse një mik ju pyet nëse bëheni me jargë në gjumë. Përgjigja më e zakonshme është jo, sepse për disa, është e turpshme ta imagjinoni…

add comment
Translate »