Sallate me mish toni

Recetë ideale për ditët e nxehta të verës – “Sallatë me mish toni”

Ju propozojmë mënyrën në të cilën mund të kombinoni shumë mirë makaronat dhe peshkun nga konserva. Përbërësit: – 200 g makarona (integral),– një konservë mish toni (në copa),– 150 g misër të ëmbël,– qepë,– 100–150…

add comment
Speca të mbushur me djathë

“Speca të mbushur me djathë në kavanoz” Ide e mirë për dimër!

Kavanozat me speca ruani në vend të ftohtë dhe të errët. Përbërësit: – 1,5 kg speca të ëmbël;– ½ kg speca djegës;– 1,5 kg djathë;– 2 l hirrë;– 4 lugë kripë. Përgatitja: Hirrën dhe kripën…

add comment
Sekreti per sallaten greke

Kuzhinierja e famshme Nigella Lawson tregon sekretin për sallatën më të mirë greke!

Sallata greke është e shijshme, freskon dhe gjallëron. Bashkimi i perimeve dhe djathit i jep shije të mrekullueshme. Mirëpo, për t’u kënaqur me shijen e saj të përsosur është e nevojshme edhe që të “vidhni”…

add comment
Sallatë patatesh me kastravecë

Recetë ideale për ditët e nxehta të verës – Sallatë patatesh me kastravecë!

Sallatë e mrekullueshme kremoze dhe freskuese.  Freskuese, e lehtë dhe e shijshme, përgatitet shumë lehtë. Përbërësit: – 6 patate; – 2 kastravecë (të freskët); – 10 rrika; – 1 tufë kopër; – 1 lugë të…

add comment
Musaka pa mish të bluar

Ushqim veror i lehtë dhe i shkëlqyeshëm për ju: Musaka pa mish të bluar!

Koha është për ushqime të lehta dhe të shëndetshme të cilat forcojnë shpirtin dhe trupin Përbërësit e nevojshëm: – 600 g patate;– 1 domate e madhe;– 1 qepë;– 2 speca të gjelbër;– 1 karotë e…

add comment
Receta për Tiramisu

Receta për Tiramisu sipas kuzhinierit të famshëm Gordon Ramsay [VIDEO]

Gordon Ramsay prezanton ëmbëlsirën e shkëlqyeshme të përgatitur në shpejtësi. Magjia e shijes gati për vetëm 30 sekonda! Përbërësit: – 35 gramë sheqer pluhur;– 225 gramë djathë maskarpone;– 1 lugë vanilje ekstra;– 4 lugë të…

add comment

Një super ide për qofte të pjekura në oriz

Edhe një mënyrë ndër qindra të tjera të përgatitjes së qofteve… Përbërësit: – 600 g mish të bluar – 3 qepë – 1 gotë ajkë të thartë – kripë – piper – 1 simite bajat…

add comment

Supë tradicionale italiane, e pasur dhe e shijshme “Supë minestrone”

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake Përbërësit: – 2 kungullesha;– selino;– 1 spec;– 1 karotë;– 2 domate;– 5 fletë borziloku;– 20 g proshutë;– 1 qepë;– 1…

add comment

Një super recetë me kungulleshka,qofte dhe mish i bluar! [VIDEO]

Një super recetë me kungulleshka,qofte dhe mish i bluar shije e mrekullueshme provojeni. Receta: 3 kungulleshka I skuqim ne vaj Qofte 1 vez 1 kep 3 lug gjelles prezlla (buke e grimcuar) 500 gram mish…

add comment

Salca turke: Kafjall tradicional nga vezët, domatet dhe specat!

Menemeni është ushqim tradicional turk nga domatet dhe specat. Shpesh hahet për kafjall, mirëpo nëse dëshironi ta shmangni mishin, mund të hahet edhe si drekë. /Telegrafi/ Përbërësit: – 4 vezë; – një copë rrënje xhenxhefili;…

add comment

Një super ide që duhet ta provoni, receta e musakas me patate [VIDEO]

Musaka me patate nje super tave qe do t’ju bej pervete te gjithe, edhe femijet do ta hane me qejf. Per ne grate eshte edhe nje gjelle e shpejte ne te gatuar por edhe nje…

add comment
Translate »