Rizoto me mish të bluar

Drekë shumë e shijshme për ju – Rizoto me mish të bluar

Ushqim shumë i shijshëm që të kënaqë dhe të ngopë. Përbërësit: – 250 gramë mish i bluar; – 1 qepë; – 2 karota; – 1 filxhan oriz (filxhani prej 100 ml); – ½ kungulleshe; –…

add comment

Një super ide për qofte të pjekura në oriz

Edhe një mënyrë ndër qindra të tjera të përgatitjes së qofteve… Përbërësit: – 600 g mish të bluar – 3 qepë – 1 gotë ajkë të thartë – kripë – piper – 1 simite bajat…

add comment

Supë tradicionale italiane, e pasur dhe e shijshme “Supë minestrone”

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake Përbërësit: – 2 kungullesha;– selino;– 1 spec;– 1 karotë;– 2 domate;– 5 fletë borziloku;– 20 g proshutë;– 1 qepë;– 1…

add comment

Një super recetë me kungulleshka,qofte dhe mish i bluar! [VIDEO]

Një super recetë me kungulleshka,qofte dhe mish i bluar shije e mrekullueshme provojeni. Receta: 3 kungulleshka I skuqim ne vaj Qofte 1 vez 1 kep 3 lug gjelles prezlla (buke e grimcuar) 500 gram mish…

add comment

Salca turke: Kafjall tradicional nga vezët, domatet dhe specat!

Menemeni është ushqim tradicional turk nga domatet dhe specat. Shpesh hahet për kafjall, mirëpo nëse dëshironi ta shmangni mishin, mund të hahet edhe si drekë. /Telegrafi/ Përbërësit: – 4 vezë; – një copë rrënje xhenxhefili;…

add comment

Një super ide që duhet ta provoni, receta e musakas me patate [VIDEO]

Musaka me patate nje super tave qe do t’ju bej pervete te gjithe, edhe femijet do ta hane me qejf. Per ne grate eshte edhe nje gjelle e shpejte ne te gatuar por edhe nje…

add comment

Makarona me salcë nga brokoli: Racion i mrekullueshëm për 15 minuta!

Ju duhet ta provoni këtë recetë patjetër! Përbërësit: – 300 g makarona;– 350 g fletë të grira të brokolit;– 30 g fletë të freskëta borziloku;– 30 g parmezan të grirë imët në rende;– ½ thelbi…

add comment

Qofte me fasule të bardha dhe domate

Përgatitja •Rrihni vezën në një tas. I shtoni fasulet dhe I shtypni ato per të formuar pure.•I shtoni kuinoan, dhe më pas të gjithë përbërësit e tjerë. I përzieni mire.•Formoni qoftet në madhësine e shfaqur…

add comment

Recetë me pak harxhime për iftar që do ju lë pa fjalë me shijen![VIDEO]

Sot është iftari i 23-të i muajt te bekuar te Ramazanit dhe ne si cdo dite edhe sot do të ju tregojme nje mëny me pak harxhime por me shije te kendshme se si te…

add comment

Mish pule i karamelizuar në furrë: Shije e vërtetë, e gatshme për gjysmë ore!

E shijshme dhe kërcëlluese – do ta dëshirojnë edhe fëmijët edhe të rriturit! –Përbërësit e nevojshëm për katër persona: – Fileta pule – katër copë;– Thërrmija buke – një filxhan apo 120 gramë;– Salcë për…

add comment

Krofne të shpejta: Nga brenda të zbrazëta, nga jashtë krokante

Me këta përbërës të gjithë do t’i adhurojnë! Përbërësit: – 2 dl qumësht;– 1 tharmë;– 2 vezë;– 1 limon;– 2 lugë sheqer;– 1 lugë yndyrë apo margarinë. Përgatitja: Më parë ngjisheni brumin nga 2 dl…

add comment
Translate »