Me shume se 2500 doreshkrime islame

Mbi 2,500 tekste të ralla nga bota islame do të publikohen falas në Internet

Më shumë se 2,500 dorëshkrime dhe libra të rrallë nga bota islame, të cilat lidhen me një periudhë më të gjatë se një mijë vjet, do të jenë të qasshme falas në internet. Biblioteka Kombëtare…

add comment

Fshati që është nën ujë që nga viti 1994 mund të shfaqet përsëri

Një fshat italian i shekullit të 12-të i zhytur nën ujë për më shumë se 25 vjet, shpejt mund të shihet përsëri. Fshati Fabbriche di Careggine, në provincën Lucca, Toscana, u përmbyt në vitin e…

1 comment

Restorantet në Holandë – “serra të vogla” është forma e re e tyre, pas coronavirusit

Të shkuarit në restorant duket shumë më ndryshe, tanimë me hapjen e tyre, pas mbylljes si pasojë e coronavirusit në Holandë. Sipas mediave të huaja, restoranti Mediamatic Eten në Amsterdam ka prezantuar “serra të vogla”…

add comment

Vedat Bajrami “LIKI”: A vjen ajo ditë me shku n’dasëm?

Vedat Bajrami është aktori i njohur kosovar që me skeçet dhe stilin e tij humoristik ka bërë ta duan e simpatizojnë një masë e gjerë. Roli që e bëri akoma më të dashur është ai…

add comment

“Shtëpia e ylberit” – artistja 70 vjeçare shpenzoi mijëra dollarë për ta dizajnuar objektin

Artistja Jane Gottlieb, 70 vjeçe, ka shpenzuar mijëra dollarë, duke shndërruar pjesën e jashtme dhe të brendshme të shtëpisë së saj në Santa Barbara të Kalifornisë, dhe duket si një “parajsë ylberi”. Sipas mediave të…

add comment

Kapen pamjet e para të lindjes së një planeti [VIDEO]

Astronomët për herë të parë kanë qenë dëshmitarë të lindjes së një planeti të ri. Pamjet u kapen nga aparatet e posaçme për fotografi. Planeti u detektua afër yllit AB Aurigae, i cili është 520…

add comment

Si do e festojnë diplomimin studentët amerikanë?

Ceremonia e diplomimit është një event i madh në Shtetet e Bashkuara. Një shans për të hedhur në ajër kapelet dhe për të festuar me miqtë dhe familjen fazën tjetër. Por të diplomuarit e vitit…

add comment

Kafiteria në Gjermani me ide “gjeniale” të mbajtjes së distancës mes klientëve

Një kafiteri në Gjermani ka detyruar klientët e saj që të bartin në kokë një lloj gome për shpëtim nga mbytja në ujë, me qëllim që të respektohet distanca fizike sociale në kohën kur ky…

add comment

A është ky burgu më i vogël në botë?

Sark është një ishull i vogël me vetëm 2.1 kilometra katrorë, me një popullsi të vogël, 500 ose më shumë banorë, dhe, siç tregojnë këto foto – ka një burg të vogël. Në fakt, siç…

add comment

New Mexico: Gjen qese me 135 mijë dollarë dhe e dorëzon në polici

Një adoleshent është vlerësuar për ndershmërinë e tij pasi ka gjetur në tokë një qese me 135,000 dhe më pas e ka dorëzuar te autoritetet. Amerikani José Nuñez Romaniz, 19 vjeç, kontaktoi menjëherë numrin e…

add comment

Rushabh Chheda filmon bukuritë derisa lëshohet nëpër toboganin 800 metra të gjatë të alpeve zvicerane

Një vajzë nga Holanda nuk ka hezituar që të shijoj peizazhet e alpeve zvicerane, duke u lëshuar me shpejtësi relativisht të madhe nëpër toboganin që është i gjatë qindra metra. Rushabh Chheda, 28-vjeçe që me…

add comment
Translate »