Coronavirusi sulmon gjithçka – nga truri deri te gishtat

Zbulohen kërcënime të reja: Coronavirusi sulmon thuajse gjithçka – nga truri deri te gishtat

Deborah Coughlin nuk kishte simptomat tipike të COVID-19, ajo nuk kollitej dhe nuk kishte vështirësi në frymëmarrje. Ditët e para, temperatura e saj kurrë nuk u ngrit mbi 37.8 gradë. Në fakt, 67-vjeçarja amerikane shkoi…

add comment

A janë efektivë dezinfektuesit dhe çfarë duhet të përmbajnë ata?

Sanitizuesit e duarve konsiderohen efektivë kur përmbajnë të paktën 60 për qind alkool, sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve. Këshillohet gjithashtu që të lani duart tërësisht me sapun dhe ujë si linja e parë…

add comment

Rritja e numrit të të infektuarve e riktheu orën policore

Pas rritjes së numrit të rasteve të reja të të infektuarve me Kovid-19 në vend dhe për parandalim efikas të përhapjes së koronavirusit, Qeveria solli vendim që të vendos ndalesë të plotë të lëvizjes për…

add comment

Si të përdoren rrjetet sociale gjatë kohës së pandemisë pa rënë pre e stresit dhe ankthit

Të gjithë e kanë vërejtur se rrjetet sociale, janë hapësira shumë stresuese gjatë kësaj kohe me pandemi, por megjithatë vazhdojnë t’i përdorin. Me një rifreskim, mund t’i merrni lajmet më të reja, që janë një…

add comment

Rijaseti shkarkoi Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI-së

Pas një sërë skandalesh në opinion, rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame ka shkarkuar Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI-së. Vendimi u morr nga dy të tretat e myftinjve të Bashkësisë Fetare Islame ndërsa…

add comment

Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

Në Gjermani, zhvillimi i një aplikacioni të telefonit celular për të gjurmuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit po zhvillohet me shpejtësi të lartë, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përdorimin e aplikacionit. “Nëse testet…

add comment
Translate »