Floke te thinjura

Çfarë i bën flokët të thinjen para kohe?

Nëse papritmas po vini re (më shumë) thinja në flokë, nuk jeni vetëm. Lodhja, stresi dhe gjithë “rëndesa” që trupi ynë ka marrë gjatë pandemisë, mund të shfaqet aty ku nuk e mendonit, tek flokët….

add comment
Helmi i bletës

Helmi i bletës vret disa qeliza të kancerit të gjirit

Shkencëtarët australianë thonë se helmi nga bletët është zbuluar se shkatërron qelizat agresive të kancerit të gjirit në një mjedis laboratorik. Helmi – dhe një përbërje në të e quajtur ‘melittin’ – u përdorën kundër…

add comment
Mbroni fëmijët dhe veten nga coronavirusi

Gjashtë rekomandime kryesore të pediatërve: Mbroni fëmijët dhe veten nga Coronavirusi

Si të luftojnë prindërit kundër virusit aktual dhe cilat masa konkrete do të duhej t’i marrin Gjashtë gjëra konkrete të cilat do të duhej t’i ndërmerrni në mënyrë që të mbroni veten dhe fëmijët nga…

add comment
Qepa e Kuqe

Të gjitha arsyet pse duhet të përdorni qepë të kuqe

Pavarësisht se mund të mos ketë aromën më të mirë në botë, qepa është një nga ato perime që duhen ngrënë në çdo moment të ditës pasi është një burim i shkëlqyer vitaminash dhe mineralesh….

add comment
E keni të vështirë të largoni dhjamin

E keni të vështirë të largoni dhjamin? Trupi juaj mund të mos jetë duke prodhuar mjaft oksid nitrik

Në trup, enët e gjakut formojnë një rrjet që transportojnë oksigjenin, lëndët ushqyese dhe acidet yndyrore në motorët qelizorë të quajtur mitokondrie, të cilët përdorin këto lëndë të para për të rritur prodhimin e energjisë….

add comment
Larës Fytyre në Kushtet e Shtëpisë

Larës Fytyre në Kushtet e Shtëpisë – Si ta Përgatisni Lehtë

Të lash fytyrën është një nga hapat e parë mbi kujdesin e lëkurës së mirë e të shëndetshme. Si gratë ashtu dhe burrat këtë proces e kanë më shumë se të nevojshëm. Mjekët dermatologë këshillojnë…

add comment
Transplantimi për kancerin e mëlçisë

Studimi italian: Transplantimi, kura më e mirë për kancerin e mëlçisë

Një studim italian i botuar në The Lancet Oncoloy demonstron efektivitetin më të madh të transplantimit në krahasim me trajtimet e tjera në pacientët me karcinoma hepatocelulare, një zbulim që mund të ndryshojë trajtimin e…

add comment
Qarkullimi i gjakut

Gjumi i keq ndikon tek qarkullimi i gjakut, ja kujdesi që duhet të tregoni

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit. Këtë e kanë konfirmuar shumë studime sipas të cilave, ndikimi fillestar i cilësisë së keqe të gjumit vërehet tek qarkullimi i gjakut….

1 comment
Kivi dhe dobite e shumta per shendet

Parandaloni humbjen e shikimit, forconi imunitetin dhe përmirësoni tretjen me këtë frut të dobishëm

Ndërsa plakemi, është e rëndësishme për ne të bëjmë kujdes të veçantë për sytë dhe zorrët. Jo vetëm kaq, sistemi imunitar është në krye të listës sonë të shqetësimeve tani në mesin e pandemisë COVID-19….

add comment
Kafeja per diete

Kafeja për dietë – Kur duhet ta pini kafen që më lehtë të humbni peshë

Kafeja ul apetitin, por forcon metabolizmin! Nëse pini kafe, do të shpenzoni më shumë kalori sesa kur nuk pini. Hulumtimet tregojnë që kafeja shpejton metabolizmin dhe është ideale nëse e pini menjëherë pas ushqimit, posaçërisht…

add comment
Plakja e trurit para kohe

Është koha të mësoni këto gjëra që ua plakin trurin para kohe

Ndërsa plakja është një pjesë e pashmangshme e jetës, ne përpiqemi, sa më shumë që të jetë e mundur, për të fshehur shenjat e rritjes së vjetër. Kur vija e parë e flokëve të bardha…

add comment
Translate »