A janë efektivë dezinfektuesit dhe çfarë duhet të përmbajnë ata?

Sanitizuesit e duarve konsiderohen efektivë kur përmbajnë të paktën 60 për qind alkool, sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve. Këshillohet gjithashtu që të lani duart tërësisht me sapun dhe ujë si linja e parë…

add comment

Kelmendi: Shtyrja e Lojërave Olimpike lajm i mirë për mua

Pandemia e koronavirusit ka pezulluar të gjitha aktivitet sportivë në Kosovë, këtu duke përfshirë edhe sportin e xhudos. Kjo ka ndikuar mjaft shumë edhe në formën e kampiones olimpike, Majlinda Kelmendit, e cila ka qenë…

add comment

Facebook Shops kthen faqet e bizneseve në dyqane online

Facebook dhe Instagram janë duke bërë shtytjen më të madhe ndonjëherë për tregtinë elektronike dhe blerjet në internet me Facebook Shops, funksioni më i ri që i lejon bizneset të kthejnë faqet e tyre në…

add comment

Rritja e numrit të të infektuarve e riktheu orën policore

Pas rritjes së numrit të rasteve të reja të të infektuarve me Kovid-19 në vend dhe për parandalim efikas të përhapjes së koronavirusit, Qeveria solli vendim që të vendos ndalesë të plotë të lëvizjes për…

add comment

Si të përdoren rrjetet sociale gjatë kohës së pandemisë pa rënë pre e stresit dhe ankthit

Të gjithë e kanë vërejtur se rrjetet sociale, janë hapësira shumë stresuese gjatë kësaj kohe me pandemi, por megjithatë vazhdojnë t’i përdorin. Me një rifreskim, mund t’i merrni lajmet më të reja, që janë një…

add comment

Vuhani kryen 1.4 milion teste për koronavirus brenda ditës

Vuhani, qyteti kinez ku ka shpërthyer fillimisht koronavirusi i ri vitin e kaluar, ka testuar 1,470,950 persona për këtë virus të premten, kanë thënë zyrtarët. Më herët gjatë këtij muaji, autoritetet kineze kanë vënë një…

add comment

Psikiatrit: “Na pret një ‘cunami’ i sëmundjes mendore pas izolimit”

Mjekët psikiatër paralajmërojnë një “cunami” të sëmundjes mendore nga problemet e grumbulluara gjatë bllokimit. Ata janë veçanërisht të shqetësuar që fëmijët dhe adoleshentët nuk po marrin mbështetjen e nevojshme për shkak të mbylljes së shkollës,…

add comment

Ora policore gjatë Bajramit, qeveria s’ka ende një vendim

Janë regjistruar edhe 40 raste të reja me virusin korona në vend gjatë 24 orëve të fundit. Ky është numri më i lartë i të prekurve që nga 16 prilli, kur u shënuan 107 raste…

add comment

Klopp: Lojtarët nuk do të gjobiten edhe nëse nuk vijnë në stërvitje

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka folur sot për Sky Sport për deklaratat e disa lojtarëve që kanë refuzuar të kthehen në stërvitje pas pandemisë coronavirus. Kun Agueros dhe Danny Rose janë vetëm dy nga…

add comment

OBSH: Asnjë provë që COVID-19 përhapet përmes kontaktit me sendet

Ende nuk është vërtetuar nëse njerëzit mund të marrin koronavirusin duke prekur sende si dorezat e dyerve apo tastierat e kompjuterave, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. ”Me gjithë të panjohurat njerëzve u rekomandohet të dezinfektojnë…

add comment

Kafiteria në Gjermani me ide “gjeniale” të mbajtjes së distancës mes klientëve

Një kafiteri në Gjermani ka detyruar klientët e saj që të bartin në kokë një lloj gome për shpëtim nga mbytja në ujë, me qëllim që të respektohet distanca fizike sociale në kohën kur ky…

add comment
Translate »