Filmi Sloborn - predikonte COVID-19

Filmi “Sloborn” bëhet viral, pasi predikonte COVID-19 që nga viti i kaluar

Kur një sëmundje u shfaq nga një lloj i shpendëve në veri të Kinës, njerëzit që jetonin në po të njëjtin vend filluan të mendojnë më shumë për të. Por, kur një ditë me një…

add comment
Kovid-19, në disa shtete evropianë rikthehet karantina

Kovid-19, në disa shtete evropianë rikthehet karantina

Disa shtete evropiane po shqyrtojnë mundësinë për rikthimin e karantinës pas rritjes në mënyrë të ndjeshme të numrit të të infektuarve me Covid-19. Britania e Madhe ka futur tashmë Spanjën në listën e shteteve me…

add comment
Masa të reja në Europë antiCOVID-19

Që prej sot masa të reja në Europë antiCOVID-19

Që prej sot, mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme në të gjitha vendet e mbyllura publike të territorit francez. “Një detyrim ky, ndërkohë që vatra të tjera infeksioni janë zbuluar, rreth 400-500”, sipas ministrit…

add comment
COVID-19 Mjekët zbulojnë një simptomë të re

COVID-19: Mjekët zbulojnë një simptomë të re, më e përhapur te të rinjtë

Duke qenë se më shumë të rinj po infektohen me COVID-19, mjekët kanë vënë re simptoma të ngjashme, të cilat nuk janë fort të përhapura te njerëzit e tjerë. Temperatura dhe ethet kanë qenë simptomat…

add comment
Coronavirusi sulmon gjithçka – nga truri deri te gishtat

Zbulohen kërcënime të reja: Coronavirusi sulmon thuajse gjithçka – nga truri deri te gishtat

Deborah Coughlin nuk kishte simptomat tipike të COVID-19, ajo nuk kollitej dhe nuk kishte vështirësi në frymëmarrje. Ditët e para, temperatura e saj kurrë nuk u ngrit mbi 37.8 gradë. Në fakt, 67-vjeçarja amerikane shkoi…

add comment
Shi Zhengli - paralajmërim i rëndësishëm për botën

Gruaja që zbuloi coronavirusin, tregon nëse virusi “lindi” në laborator – ka një paralajmërim të rëndësishëm për botën

Gjashtë muaj më parë, Shi Zhengli kishte pranuar telefonatën të cilës i është frikësuar tërë jetën. Një nga virologet më të shquara nga Wuhani, ishte jashtë qytetit kur e kishin porositur që menjëherë të kthehet…

add comment
Kivi dhe dobite e shumta per shendet

Parandaloni humbjen e shikimit, forconi imunitetin dhe përmirësoni tretjen me këtë frut të dobishëm

Ndërsa plakemi, është e rëndësishme për ne të bëjmë kujdes të veçantë për sytë dhe zorrët. Jo vetëm kaq, sistemi imunitar është në krye të listës sonë të shqetësimeve tani në mesin e pandemisë COVID-19….

add comment

Rijaseti shkarkoi Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI-së

Pas një sërë skandalesh në opinion, rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame ka shkarkuar Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI-së. Vendimi u morr nga dy të tretat e myftinjve të Bashkësisë Fetare Islame ndërsa…

add comment

Përse nuk duhet t’i përdorni antibakterialët brenda në makinë?

Larja e duarve me ujë dhe sapun është këshilla më e mirë që japin ekspertët për të hequr papastërtitë dhe mikrobet, sidomos gjatë periudhës së pandemisë COVID-19. Por veç larjes së duarve, njerëzit janë këshilluar…

add comment

Episodi special i “Friends” pritet të finalizohet gjatë verës

Ribashkimi special i tyre ishte planifikuar të transmetohej më 27 maj, por data e xhirimit u shty përsëri për shkak të COVID-19. Dhe tani EarnerMedia Entertainment dhe producenti Bob Greenblat zbuluan se xhirimet e këtij…

add comment

Shembja e Teatrit/ Avokati i Popullit: Policia rrezikoi jetën e njerëzve

Avokati i Popullit ka reaguar përmes një deklarate për mediat lidhur me zhvillimet e sotme në protestën para Teatrit Kombëtar, pas prishjes së godinës. “Institucioni i Avokatit të Popullit ka ndjekur me shqetësim të thellë…

add comment