OBSH: Asnjë provë që COVID-19 përhapet përmes kontaktit me sendet

Ende nuk është vërtetuar nëse njerëzit mund të marrin koronavirusin duke prekur sende si dorezat e dyerve apo tastierat e kompjuterave, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. ”Me gjithë të panjohurat njerëzve u rekomandohet të dezinfektojnë…

add comment

Kënaqësi në telefon? Tani më shumë se kurrë!

Distancimi social nuk është fare i lehtë, aq më tepër nëse do t’ju duhet të qëndroni larg partnerit tuaj. Pjesa më e sikletshme është mungesa e kontaktit fizik. Duhet të mbarojë e gjithë kjo, për…

add comment

Kafiteria në Gjermani me ide “gjeniale” të mbajtjes së distancës mes klientëve

Një kafiteri në Gjermani ka detyruar klientët e saj që të bartin në kokë një lloj gome për shpëtim nga mbytja në ujë, me qëllim që të respektohet distanca fizike sociale në kohën kur ky…

add comment

Shqiptari që po i ndihmon me ushqim amerikanët në Nju Jork, në kohën e COVID-19

Aleksandër Nilaj, themelues i një organizate joqeveritare në SHBA, bën shpërndarjen dhe dërgimin e qindra pakove ushqimore në Nju Jork për njerëzit që kanë mbetur pa para, si pasojë e krizës që ka shkaktuar pandemia…

1 comment

Gjenden mikroçipë në trupat e 1000 personave të infektuar me Covid 19

Nga analiza e fundit laboratorike të kryera te një pacient qipriot I infektuar me koronavirus, vërtetoi se i është implantuar një mikroçip RFID.   Mikroçipi RFID vepron si transmetues për sistemin e identifikimit me anë të…

1 comment

Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

Në Gjermani, zhvillimi i një aplikacioni të telefonit celular për të gjurmuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit po zhvillohet me shpejtësi të lartë, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përdorimin e aplikacionit. “Nëse testet…

add comment