Mbroni fëmijët dhe veten nga coronavirusi

Gjashtë rekomandime kryesore të pediatërve: Mbroni fëmijët dhe veten nga Coronavirusi

Si të luftojnë prindërit kundër virusit aktual dhe cilat masa konkrete do të duhej t’i marrin Gjashtë gjëra konkrete të cilat do të duhej t’i ndërmerrni në mënyrë që të mbroni veten dhe fëmijët nga…

add comment
Filmi Sloborn - predikonte COVID-19

Filmi “Sloborn” bëhet viral, pasi predikonte COVID-19 që nga viti i kaluar

Kur një sëmundje u shfaq nga një lloj i shpendëve në veri të Kinës, njerëzit që jetonin në po të njëjtin vend filluan të mendojnë më shumë për të. Por, kur një ditë me një…

add comment
Masa të reja në Europë antiCOVID-19

Që prej sot masa të reja në Europë antiCOVID-19

Që prej sot, mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme në të gjitha vendet e mbyllura publike të territorit francez. “Një detyrim ky, ndërkohë që vatra të tjera infeksioni janë zbuluar, rreth 400-500”, sipas ministrit…

add comment
COVID-19 Mjekët zbulojnë një simptomë të re

COVID-19: Mjekët zbulojnë një simptomë të re, më e përhapur te të rinjtë

Duke qenë se më shumë të rinj po infektohen me COVID-19, mjekët kanë vënë re simptoma të ngjashme, të cilat nuk janë fort të përhapura te njerëzit e tjerë. Temperatura dhe ethet kanë qenë simptomat…

add comment
Coronavirusi sulmon gjithçka – nga truri deri te gishtat

Zbulohen kërcënime të reja: Coronavirusi sulmon thuajse gjithçka – nga truri deri te gishtat

Deborah Coughlin nuk kishte simptomat tipike të COVID-19, ajo nuk kollitej dhe nuk kishte vështirësi në frymëmarrje. Ditët e para, temperatura e saj kurrë nuk u ngrit mbi 37.8 gradë. Në fakt, 67-vjeçarja amerikane shkoi…

add comment
Shi Zhengli - paralajmërim i rëndësishëm për botën

Gruaja që zbuloi coronavirusin, tregon nëse virusi “lindi” në laborator – ka një paralajmërim të rëndësishëm për botën

Gjashtë muaj më parë, Shi Zhengli kishte pranuar telefonatën të cilës i është frikësuar tërë jetën. Një nga virologet më të shquara nga Wuhani, ishte jashtë qytetit kur e kishin porositur që menjëherë të kthehet…

add comment
Si ta përballoni pandeminë

Si ta përballoni pandeminë nëse jeni person me probleme ekzistuese të shëndetit mendor

Njerëzit që vuajnë nga depresioni, çrregullimi bipolar, ankthi dhe probleme të tjera të shëndetit mendor tashmë përballen me sfida në periudha normale, por ne nuk po jetojmë në periudhë normale për momentin. Një pandemi globale…

add comment

Psikiatrit: “Na pret një ‘cunami’ i sëmundjes mendore pas izolimit”

Mjekët psikiatër paralajmërojnë një “cunami” të sëmundjes mendore nga problemet e grumbulluara gjatë bllokimit. Ata janë veçanërisht të shqetësuar që fëmijët dhe adoleshentët nuk po marrin mbështetjen e nevojshme për shkak të mbylljes së shkollës,…

add comment

Ora policore gjatë Bajramit, qeveria s’ka ende një vendim

Janë regjistruar edhe 40 raste të reja me virusin korona në vend gjatë 24 orëve të fundit. Ky është numri më i lartë i të prekurve që nga 16 prilli, kur u shënuan 107 raste…

add comment

Klopp: Lojtarët nuk do të gjobiten edhe nëse nuk vijnë në stërvitje

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka folur sot për Sky Sport për deklaratat e disa lojtarëve që kanë refuzuar të kthehen në stërvitje pas pandemisë coronavirus. Kun Agueros dhe Danny Rose janë vetëm dy nga…

add comment

Shembja e Teatrit/ Avokati i Popullit: Policia rrezikoi jetën e njerëzve

Avokati i Popullit ka reaguar përmes një deklarate për mediat lidhur me zhvillimet e sotme në protestën para Teatrit Kombëtar, pas prishjes së godinës. “Institucioni i Avokatit të Popullit ka ndjekur me shqetësim të thellë…

add comment