Materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë

Shkencëtarët krijojnë ‘Materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë’

Një përparim i madh me fluoreshencat i ka lejuar shkencëtarët të krijojnë “materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë”. Avansi hap rrugën për një klasë të re të materialeve që shndërrojnë ngjyrat fluoreshente në…

add comment
Çiftin nga Zvicra i zë gjumi në dyshekun e ujit

Aventura e çiftit nga Zvicra, i zë gjumi në dyshekun e ujit – zgjohen në det të hapur

Po pushonin në një dyshek uji, pranë bregut dhe nuk e kuptuan fare sesi i zuri gjumi. Por kur u zgjuan, ishin në det të hapur, më shumë se një kilometër larg plazhit. Kjo i…

add comment
Pairi Daiza Resort - Walrus House - Belgjike

Dhoma unike në një hotel në Belgjikë, të cilat posedojnë brenda akuarium

Pamjet e mahnitshme tregojnë një nga dhomat më unike të një hoteli Belgjikë – e cila posedon një akuarium. Sipas mediave të huaja, videoja e mëposhtme tregon se si një mysafir i këtij hoteli relaksohet…

add comment
Dita Ndërkombëtare e Nelson Mandelas

Dita Ndërkombëtare e Nelson Mandelas president i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë

Nelson Mandela ishte president i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë, i cili luftonte kundër shtypjes racore që u bëhej të zinjve në Afrikë, posaçërisht në Afrikën Jugore. Ai studioi juridikun. Shumë vite të jetës…

add comment
Fotografitë nga Dielli më të afërtat të bëra ndonjëherë

Këto janë fotografitë nga Dielli, më të afërtat të bëra ndonjëherë

Fotografi të reja të Diellit të marra vetëm 77 milionë kilometra nga sipërfaqja e tij thuhet të jenë më të afërtat të bëra ndonjëherë nga kamerat. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, ato vijnë nga sonda e Orbiterit…

add comment
Mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit John Gorrie

John Gorrie, mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit

Më 8 korrik 1842, mjeku John Gorrie, zbuloi sistemin e parë të ftohjes së ajrit. Mjeku dëshironte që të sëmurët nga ethet ta ndjenin veten më mirë në klimën subtropikale të Floridës, prandaj u kërkonte…

add comment
Objekte te panjohura ne hapesire

Katër objekte të panjohura të rrumbullakëta zbulohen në hapësirë

Studiuesit kanë zbuluar objekte të ndritshme jashtë galaktikës sonë. Astronomët nga Universiteti Western Sydney në Australi kanë gjetur 4 objekte në hapësirë. Lloji i këtyre objekteve është plotësisht i panjohur, edhe pse thuhet se janë të rrumbullakëta….

add comment
NASA ofron 20 mije dollare per tualet

NASA ofron 20 mijë dollarë për idenë më të mirë të tualetit për astronautët

NASA të enjten nisi një fushatë duke ofruar 20,000 dollarë për personin që vjen me dizajnin më të mirë për tualete hapësinore përpara fluturimit të agjencisë 2024 në Hënë. Agjencia lëshoi ​​njoftimin e saj në…

add comment
Humbën tre fëmijët në aksident

Humbën tre fëmijët në aksident, pas një viti Zoti bekon çiftin më trenjakë

Chris dhe Lori Coble humbën tre fëmijët e tyre të vegjël, Kyle, Emma dhe Katie, në një aksident të tmerrshëm trafiku në vitin 2007 afër shtëpisë së tyre. Lori po nxirrte fëmijët jashtë kur një…

add comment
Me shume se 2500 doreshkrime islame

Mbi 2,500 tekste të ralla nga bota islame do të publikohen falas në Internet

Më shumë se 2,500 dorëshkrime dhe libra të rrallë nga bota islame, të cilat lidhen me një periudhë më të gjatë se një mijë vjet, do të jenë të qasshme falas në internet. Biblioteka Kombëtare…

add comment

Fshati që është nën ujë që nga viti 1994 mund të shfaqet përsëri

Një fshat italian i shekullit të 12-të i zhytur nën ujë për më shumë se 25 vjet, shpejt mund të shihet përsëri. Fshati Fabbriche di Careggine, në provincën Lucca, Toscana, u përmbyt në vitin e…

1 comment
Translate »