Supë tradicionale italiane, e pasur dhe e shijshme “Supë minestrone”

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake

Përbërësit:

– 2 kungullesha;
– selino;
– 1 spec;
– 1 karotë;
– 2 domate;
– 5 fletë borziloku;
– 20 g proshutë;
– 1 qepë;
– 1 thelb hudhre;
– 20 g gjalpë;
– 200 g makarona;
– parmezan.

Përgatitja:

▪ Në gjalpin e nxehur fërgoni proshutën dhe shtoni qepën dhe hudhrën e grirë.

▪ Kur qepa të fërgohet, shtoni karotën e grirë, specin dhe selinon dhe marinoni pak.

▪ Domaten hidheni në ujë të vluar, zieni pak minuta dhe nxirreni, qërojeni dhe grijeni dhe shtoni qepën dhe vazhdoni ta fërgoni edhe 15 minuta.

▪ Qitni ujë dhe mbylleni me kapak dhe fërgojeni derisa perimet të zbuten.

▪ Dhjetë minuta para përfundimit të zierjes qitni kungulleshat e grirë.

▪ Zieni makaronat dhe shtoni në supë.

▪ Qitni borzilok dhe parmezan.

Ju bëftë mirë!

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »