SpaceX dhe NASA bëjnë fillimin historik – fjalët e fundit të astronautëve, pak para nisjes drejt hapësirës

SpaceX dhe NASA tanimë kanë bërë realitet atë që po vlerësohet si një fillim historik.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për dërgimin e dy astronautëve të NASA-s në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Tanimë Douglas Hurley dhe Bob Behnken kanë “shpërthyer” nga SpaceX Falcon 9, duke u nisur nga Kennedy Space Center në Florida.

Pak para nisjes së tyre, atyre iu është dërguar një mesazh nga Qendra e Kontrollit në të cilin shkruante: “Dijeni se jemi me ju. Urojmë të keni një fluturim të shkëlqyeshëm dhe shijojini pamjet e planetit tonë të mahnitshëm”.

Dhe sigurisht që një përgjigje është dhënë edhe prej tyre: “Absolutisht është nder për ne të jemi pjesë e kësaj përpjekje të madhe për t’i vendosur Shtetet e Bashkuara përsëri në biznesin e rrugëtimit për në orbitë. Ne do t’ju flasim nga orbita, faleminderit”.

Ndryshe, sipas Euronews, vetëm tri vende kanë futur njerëz në orbitë që nga viti 1961: Rusia, SHBA dhe Kina.

Gjithsesi, SpaceX, e themeluar në vitin 2002 do të ishte kompania e parë private që do të dërgojë njerëzit në orbitë.

Nëse fluturimi do të jetë i suksesshëm, ai do të shënojë një moment thelbësor në eksplorimin e hapësirës me operimin e parë të një kompanie private, në një fushë, që për shtatë dekada ka simbolizuar fuqinë e një numri të vogël.

Presidenti amerikan Donald Trump është duke u përpjekur të riafirmojë sundimin amerikan të hapësirës dhe ka urdhëruar një rikthim në Hënë në vitin 2024. /Telegrafi/

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code