Si të ndërtoni një webfaqe interneti në WordPress

Ka dy komponente kryesore për çdo faqe interneti: emri i domain  dhe hosting. Emri i domain është se si njerëzit hyjnë në faqen tuaj. Hostimi i referohet kompjuterëve fizikë që ruan dosjet e tua të internetit.

Për të krijuar faqen tuaj të parë të WordPress, do t’ju duhet një emer domain  dhe hosting. Dhe sigurisht, do t’ju duhet të shkarkoni WordPress.

Ka disa gjëra të tjera që ju nevojiten për të marrë dhe duke u nisur nga uebfaqja juaj:

Përmbajtja – Çfarë do të thoni?
Imazhet – Sepse një website i gjithi me tekst do të jetë tepër i mërzitshëm.
Temat(theme) – WordPress vjen me disa standarte të instaluara, dhe ka shumë tema falas për të zgjedhur përtej mundësive të parazgjedhura. Nëse preferoni një model të caktuar, ekzistojnë gjithashtu tema për blerje nga burimet në internet si ThemeForest.

Si ta krijoj faqen në WordPress?

Mënyra më e lehtë për të krijuar WordPress është të filloni me një llogari hosting të krijuar posaçërisht për faqet e internetit të WordPress. Me një llogari në DreamHost, për shembull, WordPress është instaluar tashmë për ju.

Shumë hostë do të ofrojnë një opsion klikimi ose drejtime të thjeshta për të instaluar WordPress direkt nga paneli i tyre i kontrollit(Cpanel). Edhe pa këto, çdo llogari hosting do t’ju lejojë të përdorni WordPress, me kusht që të keni një databazë në të cilën të ruani informacionin e sitit dhe një vend për të ngarkuar skedarët e WordPress-it.

Krijo një databazë

Kontrolloni me hostin tuaj për të parë nëse mund ta instaloni WordPress automatikisht. Nëse keni nevojë ta instaloni manualisht, hyni në cPanel (ose portal të ngjashëm) për të menaxhuar hostingun tuaj. Kliko për të krijuar një bazë të dhënash MySQL për faqen tuaj te internetit.

Emërtoni databzën dhe krijoni një përdorues për të shkuar së bashku me bazën e të dhënave. Shënoni emrin e bazës së të dhënave, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e përdoruesit – do t’ju nevojiten më vonë.

Ngarko skedarët WordPress.
Shkarkoni versionin më të fundit të WordPress nga WordPress.org dhe hapni dosjet. Duke përdorur ose File Manager tuaj për llogarinë tuaj të pritjes ose një klient FTP, ngarkoni të gjitha dosjet e WordPress në host tuaj të internetit.

Kur të mbaroni ngarkimin, duhet të keni një strukturë të dosjeve që duket e ngjashme me këtë:

Instalo WordPress.

Për hapin përfundimtar, shkoni te një shfletues web dhe vizitoni faqen tuaj të internetit në çfarëdo emri të domain që keni zgjedhur. Procesi i instalimit duhet të fillojë automatikisht për ju, duke ju kërkuar që të zgjidhni një gjuhë.

Fusni kredencialet tuaja.
Mos harroni ato kredenciale që kemi ruajtur nga më herët? Këtu është ajo ku do t’ju duhet. Futni emrin e bazës së të dhënave, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e përdoruesit në kutitë e duhura. Shumica e hostëve do të përdorin localhost për emrin e strehuesit. Nëse jeni i pasigurt, web host juaj mund të ofrojë këtë informacion. Vazhdoni instalimin.

Vendosni  emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

Këtu, ju do të vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin që do të përdorni për të hyrë në faqen tuaj të re të WordPress. Është një ide e mirë të përdorësh një emër përdoruesi tjetër përveç “admin”. Ky është emri i përdoruesit të parazgjedhur, dhe për këtë arsye rrit shanset që faqja juaj të hakohet më vonë. Jepni faqen tuaj te internetit një titull nëse dëshironi dhe vazhdoni instalimin.

Kaq ishte! WordPress tani është instaluar. Ju hyni në dashboard e përdoruesit tuaj në emrin tuaj domain / wp-admin. Kjo është ajo ku ju do të hyni duke përdorur emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin që sapo keni vendosur. Ky dashboard është qendra për të gjitha gjërat WordPress.

Njohja me panelin e kontrollit WordPress

Nga pult-i i WordPress-it, ju mund të kontrolloni çdo aspekt të faqes suaj të internetit. Të gjitha pjesët kryesore janë të vendosura në menynë në të majtë. Nën secilën prej këtyre titujve kryesorë është një nën-menune e opsioneve.

Lloji i parë i përmbajtjes që do të diskutojmë janë postimet kundrejt faqeve. Postimet zakonisht përdoren për përmbajtjen që përditësohet shpesh, siç janë artikujt e blogut. Për përmbajtjen që nuk ndryshon aq shpesh, siç është një seksion Rreth meje, është më mirë të përdorësh faqe.

Shumica e temave do të shfaqin postimet tuaja më të fundit sipas parazgjedhjes. Megjithatë, mund ta ndryshoni këtë cilësim për të shfaqur gjithmonë një Faqe nëse dëshironi. Ky opsion, si dhe opsione të tjera – si vendosja e zonës suaj ose ndryshimi i adresës elektronike të administratorit – gjenden nën skedën Settings në menunë e majtë.

Menuja Apparence është vendi ku do të kontrolloni temën tuaj dhe gjithçka që lidhet me ekranin vizual të faqes suaj të internetit. Këtu mund të zgjidhni një temë, të ngarkoni një temë të re ose të bëni përshtatje për temën që po përdorni.

Menyja Plugins ju lejon të shihni shtesat e instaluara aktualisht dhe shtoni ato të reja kur dëshironi. Çdo plugin i instaluar aktualisht në faqen e internetit të WordPress-it do të shfaqet në këtë faqe. Megjithatë, vetëm shtojcat që aktivizohen mund të përdoren në faqen tuaj te internetit. Ndonjëherë kur instaloni një plugin, një artikull i ri i menusë do të shtohet në menunë e majtë (temat gjithashtu mund t’i shtoni këto menutë). Shpesh, megjithatë, opsionet e reja do të shtohen në një nga artikujt ekzistues të menusë.

Faqja e mediave është vendi ku mund t’i shikoni, modifikoni ose fshini imazhet që keni shtuar në faqen e internetit të WordPress. Të gjitha imazhet, pavarësisht se ku janë shtuar, do të shfaqen në bibliotekën e medias. Për shembull, mund të shtoni një imazh në një post ose faqe direkt nga ekrani i redaktimit të faqes ose të faqes. Megjithatë, këto imazhe do të shfaqen akoma në galeri. Në anën tjetër, nëse shtoni një imazh direkt në galerinë e medias, është e arritshme nga seksioni Content e faqeve tuaja.

You May Also Like

3 Comments

 1. I will immediately take hold of your rss as I can not
  in finding your e-mail subscription hyperlink or
  newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me recognize in order that I may
  subscribe. Thanks. Hi! I’ve been following your site for a long time
  now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas
  Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic work!
  I have been browsing online more than 3 hours today, yet
  I never found any interesting article like
  yours. It’s pretty worth enough for me. In my view,
  if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 2. Thank you, I’ve just been looking for info approximately this subject for a while and yours is the greatest I have came
  upon till now. But, what concerning the conclusion? Are
  you positive in regards to the supply?

 3. This post gives clear idea designed for the new visitors of blogging,
  that genuinely how to do running a blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »