Salca turke: Kafjall tradicional nga vezët, domatet dhe specat!

Menemeni është ushqim tradicional turk nga domatet dhe specat.

Shpesh hahet për kafjall, mirëpo nëse dëshironi ta shmangni mishin, mund të hahet edhe si drekë. /Telegrafi/

Përbërësit:

 • 4 vezë;
 • – një copë rrënje xhenxhefili;
 • – 4 thelpinj hudhre;
 • – 1 qepë;
 • – 2 domate të mëdha;
 • – ½ e filxhanit salcë domatesh;
 • – ½ speci djegës;
 • – ½ speci;
 • – 2 lugë të vogla spec të bluar;
 • – ½ luge e vogël rigon;
 • – kripë;
 • – piper;
 • – vaj ulliri;
 • – qepujka

Përgatitja:

 • 1. Zieni domaten dhe qërojeni.
 • 2. Nxehni vajin në tigan, shtoni hudhrën e grirë dhe xhenxhefilin dhe fërgoni derisa të zbuten, pastaj qitni edhe qepën e grirë. Pas pak, qitni edhe specat.
 • 3. Shtoni domatet të cilat më parë i keni grirë dhe lini dy minuta pastaj qitni edhe purenë e domateve dhe erëzat e tjera, pos qepujkave.
 • 4. Kur domatja të zihet, thyeni një vezë në tigan dhe vetëm pas dhjetë sekondash përzieni lehtë në tretje.
 • 5. Shërbeni me qepujka.

Ju bëftë mire.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »