Recetë ideale për ditët e nxehta të verës – “Sallatë me mish toni”

Sallatë me mish toni

Ju propozojmë mënyrën në të cilën mund të kombinoni shumë mirë makaronat dhe peshkun nga konserva.

Përbërësit:

– 200 g makarona (integral),
– një konservë mish toni (në copa),
– 150 g misër të ëmbël,
– qepë,
– 100–150 g majonezë,
– 1 lugë e vogël kripë,
– ½ luge piper.

Përgatitja:

Makaronat i ziejmë me pak kripë. Misrin e ëmbël e ziejnë në ujë të njelmët 5-8 minuta. Qepën e re e presim në pjesë të imta.

Në tepsi e qesim brumin e ftohur dhe misrin e ëmbël. I përziejmë lehtë. Pastaj shtojmë qepën e re dhe mishin e tonit.

Të gjitha i përziejmë ngadalë derisa përbërja të homogjenizohet.

I qesim kripë dhe piper sipas shijes. Në fund shtojmë majonezën dhe që të gjitha i bashkojmë.

I fusim në frigorifer që të ftohen mirë.

Ju bëftë mirë.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »