Një trofe në çdo 19 ndeshje – Zidane futet në mesin e legjendave të Real Madridit edhe si trajner

Zinedine Zidane - Real Madrid Kampion

Zinedine Zidane e ka fituar titullin e tij të dytë në La Liga si trajneri i Real Madridit.

Ky është trofeu i tij i 11-të në 209 ndeshje si trajner i Los Blancos, që i bie se ai ka fituar trofe çdo 19 ndeshje.

Për perspektivën – Miguel Munoz, trajneri më i suksesshëm i Real Madrid në histori, fitoi 14 trofe në 605 ndeshje në krye.

Nga pesë trajnerët më të suksesshëm në historinë e Real Madridit, vetëm një nuk ka luajtur për klubin si lojtar.

Munoz, Zidane, Vicente del Bosque dhe Luis Moloëny të gjithë luajtën me fanellën e famshme të bardhë gjatë karrierës së tyre, me vetëm Leo Beenhakker që nuk e kishte bërë këtë.

Zinedine Zidane - Real Madrid Kampion

Secili nga Munoz, Moloëny, Del Bosque dhe Zidane e kanë fituar La Ligan edhe si lojtar, pastaj si trajner. /Telegrafi/

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code