Një super recetë që duhet ta provoni “Bizele me kërpudha”

Bizele me kerpudha

Njihuni me përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes së kësaj pjate kryesore.

Kur gatuani bizele, gjithmonë shtoni ujë të nxehtë, sepse uji i ftohtë dëmton perimet gjatë gatimit.

Përbërësit:

  • – 3 qepë;
  • – 600 g bizele;
  • – 500 g kërpudha;
  • – 200 ml salcë domatesh;
  • – 2 lugë miell;
  • – erëza të thata;
  • – pak vaj.

Përgatitja:

Qepët e qëruara grini imët dhe fërgoni në vaj.

Pastaj shtoni kërpudhat e grira imët dhe vazhdoni t’i fërgoni edhe 10 minuta.

Shtoni bizelen e zier në avull dhe të gjitha bashkë fërgoni edhe 20 minuta në zjarr ulët.

Dhe mu në fund qitni salcën e domates, erëza të thata, qitni pak ujë dhe shtoni miellin.

Lërini të vlojnë edhe 15 minuta.

Ju bëftë mirë! /fbiznes.com/

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »