Makarona me salcë nga brokoli: Racion i mrekullueshëm për 15 minuta!

Ju duhet ta provoni këtë recetë patjetër!

Përbërësit:

– 300 g makarona;
– 350 g fletë të grira të brokolit;
– 30 g fletë të freskëta borziloku;
– 30 g parmezan të grirë imët në rende;
– ½ thelbi hudhre të grirë imët;
– 3 lugë të vogla vaj ulliri;
– 1 lugë lëng limoni;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Zieni makaronat në një enë të madhe në ujë të vluar të njelmët sipas udhëzimit në paketim.

Ndërkohë, përgatitni brokolin duke e zier në avull rreth gjashtë minuta, përkatësisht derisa të zbutet pak.

Brokolin vendoseni në procesorin për përpunimin e ushqimit, shtoni borzilokun, parmezanin, hudhrën, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit dhe aktivizojeni procesorin që të gjithë përbërësit të përzihen mirë.

Tretjes qitni kripë dhe piper sipas dëshirës.

Kulloni makaronat, qitni në një enë dhe sipër tyre qitni salcën e bronkolit.

Të gjitha përzieni mirë dhe makaronat shërbeni në pjatë me parmezanin e shtuar të cilin do ta qitni sipër makaronave.

Ju bëftë mire.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »