Krofne të shpejta: Nga brenda të zbrazëta, nga jashtë krokante

Me këta përbërës të gjithë do t’i adhurojnë!

Përbërësit:

– 2 dl qumësht;
– 1 tharmë;
– 2 vezë;
– 1 limon;
– 2 lugë sheqer;
– 1 lugë yndyrë apo margarinë.

Përgatitja:

Më parë ngjisheni brumin nga 2 dl ujë, 2 dl qumësht, 1 tharmë, 2 vezë, lëvore të një limoni, 2 lugë sheqer, 1 lugë yndyrë apo margarinë dhe miell.

Brumi nuk të jetë tepër i butë po as tepër i fortë.

Lëreni brumin të “pushojë”, pastaj bëni krofne dhe piqni në vaj të nxehtë.

Pas pjekjes, mund t‘i lyhen në të gjitha anët me pak Nutella krem ose sheqer pluhur dhe janë të gatshme për konsumim.

Ju bëfshin mirë.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »