Çfarë është WordPress?

WordPress është një nga sistemet më të njohura të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) në dispozicion në botën kibernetike.

Ndërsa kjo mund të tingëllojë shumë teknike, është vërtet mjaft e thjeshtë. Një sistem i menaxhimit të përmbajtjes bën pikërisht këtë – menaxhon mënyrën se si shfaqet përmbajtja juaj. Kjo është fantastike për këdo që dëshiron të krijojë ose të mbajë një faqe interneti pa pasur nevojë të mësojë arrat dhe bulonat e mënyrës për ta bërë atë punë.

WordPress është një mundësi e mirë për ndërtimin e një faqe fleksibile pa qënë nevoja të dini të kodoni.

Worpdress website design and development company

Një faqe e WordPress ju lejon të keni një faqe interneti moderne dhe të lehtë për t’u përdorur me të gjitha llojet e karakteristikave pa pasur nevojë të mësoni ndonjë programim kompjuterik ose kodim.

Kush mund të përdorë WordPress?

Kushdo! WordPress nuk është vetëm për bizneset, apo thjesht një platformë për blogerët. WordPress punon shumë për këta njerëz, por është e mirë edhe për të tjerët.Persona që dëshiron një faqe interneti të familjes së tyre për të shpërndarë fotot e fëmijëve të tyre, fotografiët që dëshironi ti ruani në një portofol online, ose forume në internet që ju keni dashur gjithmonë të diskutoni mbi tema të ndryshme.

Ju mund të krijoni të gjitha këto lloje të faqeve të internetit dhe më shumë me WordPress.

OK, por si funksionon WordPress?

WordPress website është më e lehtë për të menduar në lidhje me shtresat. WordPress është shtresa kryesore e qendrës. Është korniza në të cilën mbështetet gjithçka tjetër. Përmbajtja e faqes suaj (teksti, imazhet, videot, etj.) Përbëjnë shtresën tjetër. Kjo është pjesa më e rëndësishme e faqes suaj të internetit dhe ku dëshiron të përqendrohesh.

Shtresa më e jashtme është tema(theme), e cila është dritarja e veshjes se si shfaqet përmbajtja juaj.

Bukuria e WordPress është që ju lehtë mund të shtoni përmbajtje pa pasur nevojë të ndryshoni strukturën tuaj thelbësore.

Ju mund të zgjeroni, hiqni ose redaktoni pa ndonjë ndryshim në funksionalitetin tuaj. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të ndryshoni pamjen tuaj (dmth. Temën tuaj të WordPress-it) pa humbur ndonjë përmbajtje ose përsëri, duke ndryshuar strukturën. WordPress trajton se si të shfaqë të gjitha për ju, kështu që të gjithë ju duhet të shqetësoheni për atë që duhet të shfaqni.

Komponenti përfundimtar “i madh” i çdo faqe interneti të WordPress që vlen të përmendet janë shtojcat (plugins). Këto janë copa të vogla shtesë të kodit që mund t’i shtoni (ose lidhni INto) faqen tuaj të internetit për të shtuar funksionalitete jo standarde. Mendoni për telefonin tuaj celular – disa funksione si thirrja ose ruajtja e kontakteve tuaja janë përfshirë si pjesë e softuerit standard të telefonit. Kur doni që telefoni juaj të ketë aftësi shtesë (për shembull, duke luajtur muzikë nga Pandora), instaloni një aplikacion.

Plugins janë si aplikacione për faqen tuaj të WordPress.

You May Also Like

7 Comments

 1. Ahaa, its fastidious conversation regarding this piece of writing here at this web site, I have read all that, so now me also
  commenting at this place. I couldn’t refrain from commenting.
  Exceptionally well written! I could not refrain from commenting.
  Perfectly written!

 2. What’s up to every , as I am really keen of reading
  this website’s post to be updated daily. It consists of nice stuff.

 3. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem solved soon.
  Many thanks I really like it whenever people come together and share opinions.
  Great site, continue the good work! It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire
  to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 4. Hi, its fastidious article on the topic of media print, we all understand media is a fantastic source of data.

 5. Your method of explaining the whole thing in this post
  is truly fastidious, all be able to simply know
  it, Thanks a lot.

 6. You can definitely see your expertise in the article you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like
  you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »