Shpërthimi në Bejrut të Libanit

Shqiptarët ndihmuan në ndërtimin e Libanit, aty ku shpërthimi mori qindra jetë njerëzish

Në Bejrut të Libisë, aty ku shpërthimi i së martës mori jetën e mbi 100 personave, ishin të gdhendura gjurmët e shqiptarëve të cilët dhanë kontributin e tyre për ndërtimin e këtij qyteti, i cili…

add comment
Urime festa e Kurban Bajramit - Xhamia e fshatit Sermnove

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot Kurban Bajramin, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit fillon festimi treditor, në të cilin respektin…

add comment
Kovid-19, në disa shtete evropianë rikthehet karantina

Kovid-19, në disa shtete evropianë rikthehet karantina

Disa shtete evropiane po shqyrtojnë mundësinë për rikthimin e karantinës pas rritjes në mënyrë të ndjeshme të numrit të të infektuarve me Covid-19. Britania e Madhe ka futur tashmë Spanjën në listën e shteteve me…

add comment
Sulmet e orkestruara ruse, prej UÇK-së deri të Dua Lipa

Sulmet e orkestruara ruse, prej UÇK-së deri të Dua Lipa

Dy këngëtaret shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, kanë kërkuar nga kompania Apple që të vendoset Kosova në hartë. Një veprim i tillë ka inspiruar edhe artistë të tjerë, të cilët iu bashkëngjitën thirrjes, ndërsa…

add comment
Masa të reja në Europë antiCOVID-19

Që prej sot masa të reja në Europë antiCOVID-19

Që prej sot, mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme në të gjitha vendet e mbyllura publike të territorit francez. “Një detyrim ky, ndërkohë që vatra të tjera infeksioni janë zbuluar, rreth 400-500”, sipas ministrit…

add comment
KSHZ - LSDM-ja 46 deputete, VMRO-DPMNE 44, BDI 15, ASH-A 12, E Majta 2, PDSH 1

“Mandatet”, KSHZ: LSDM-ja 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15, ASH-A 12, E Majta dy, PDSH një

Koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja në përbërjen e re parlamentare do të ketë 46 deputetë, koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja 44, BDI-ja 15, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa 12, E Majta dy dhe PDSH-ja…

add comment
Zgjedhjet ne RMV - Votimet ne RMV

Procesi i votimit zhvillohet në një atmosferë të qetë, parregullsi të vogla të paraqitura në polici

Procesi i votimit zhvillohet në një atmosferë të qetë. Autoritetet policore thonë se kanë qenë sporadike rastet e tentimeve nga ana e disa qytetarëve për transport të organizuar votuesish, fotografim fletëvotimesh apo grafitë. Nga ana,…

add comment
Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti

Ali Ahmeti: Të gjitha ëndrrat më janë realizuar

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka thënë në Dibër se deri më tani të gjitha ëndrrat i janë realizuar. Ai shtoi se pas mbylljes s kapitullit për anëtarësim në NATO, Po hapim kapitullin e ri…

1 comment
Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela

Ziadin Sela: Nuk do të largojmë shqiptarë nga puna

Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela premtoi se nëse ky koalicion fiton zgjedhjet, nuk do t’i rrezikohet vendi i punës asnjë̈ shqiptari për shkak të përkatësisë̈ partiake. Sela theksoi se ideja e BDI-së për kryeministër shqiptar…

add comment
Shi Zhengli - paralajmërim i rëndësishëm për botën

Gruaja që zbuloi coronavirusin, tregon nëse virusi “lindi” në laborator – ka një paralajmërim të rëndësishëm për botën

Gjashtë muaj më parë, Shi Zhengli kishte pranuar telefonatën të cilës i është frikësuar tërë jetën. Një nga virologet më të shquara nga Wuhani, ishte jashtë qytetit kur e kishin porositur që menjëherë të kthehet…

add comment
Market rriten çmimet e produkteve vendore

Ditëve të fundit rriten çmimet e produkteve vendore nëpër markete

Shumë produkte në markete ditët e fundit janë shtrenjtuar ndjeshëm. Qytetarët vërejtën çmime më të larta në shitjen me pakicë, kryesisht të produkteve vendore, në disa raste edhe për dhjetë denarë më shumë. Përveç produktet…

add comment