Shpërthen makina elektrike kineze

Makina elektrike kineze shpërthen gjatë mbushjes

Momenti i shpërthimit u kap nga kamerat e sigurisë. Ngjarja thuhet se ndodhi në fund të gushtit në Sanming, në Kinën jugore dhe sipas pamjeve, pretendohet se është një model i brendshëm, elektrik EX360 nga…

add comment
Dollari i argjend-Arare 1794

Një dollar i argjend u shit për 10 milionë dollarë në vitin 2013: Tani monedha sërish del në shitje

Dollari i argjend, “Arare 1794” që besohet të jetë një nga të parët – nëse jo i pari – do të dal sërish në shitje në një ankand publik. Monedha e quajtur dollari “Flokët që…

add comment
Materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë

Shkencëtarët krijojnë ‘Materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë’

Një përparim i madh me fluoreshencat i ka lejuar shkencëtarët të krijojnë “materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë”. Avansi hap rrugën për një klasë të re të materialeve që shndërrojnë ngjyrat fluoreshente në…

add comment
Kamera brenda rrotave

Kamera brenda rrotave: Çfarë ndodh me gomën gjatë ngasjes në rrugë?

Njerëzit me të vërtetë do të bëjnë gjithçka, dhe kanali You Tube Warped Perception ka realizuar një ide vërtet interesante. Çfarë ndodh në gomë gjatë ngasjes në rrugë? Nëse jeni të interesuar për atë pyetje,…

add comment
Zinedine Zidane dhe Pep Guardiola

Guardiola kandidat për ta fituar Ligën e Kampionëve: I fituam dy herë madrilenët, Zidane nuk ka humbur kurrë me nokaut

Manchester City ka siguruar plasmanin në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve, pas fitores edhe në ndeshjen e kthimit ndaj Real Madridit 2-1. Citizens kaluan tutje në raundin tjetër me rezultat të përgjithshëm 4-2, pasi edhe…

add comment
Shpërthimi në Bejrut të Libanit

Shqiptarët ndihmuan në ndërtimin e Libanit, aty ku shpërthimi mori qindra jetë njerëzish

Në Bejrut të Libisë, aty ku shpërthimi i së martës mori jetën e mbi 100 personave, ishin të gdhendura gjurmët e shqiptarëve të cilët dhanë kontributin e tyre për ndërtimin e këtij qyteti, i cili…

add comment
Tastet F dhe J

A e dini pse tastet F dhe J janë të ndryshme nga të tjerat në tastierë?

Shumë njerëz, me orë të tëra qëndrojnë para kompjuterit duke shtypur shkronjat në tastierat e tyre, qoftë për punë apo veprimtari private, por vetëm disa kanë vërejtur një detaj të vogël. Bëhet fjalë për shkronjat…

add comment
Çiftin nga Zvicra i zë gjumi në dyshekun e ujit

Aventura e çiftit nga Zvicra, i zë gjumi në dyshekun e ujit – zgjohen në det të hapur

Po pushonin në një dyshek uji, pranë bregut dhe nuk e kuptuan fare sesi i zuri gjumi. Por kur u zgjuan, ishin në det të hapur, më shumë se një kilometër larg plazhit. Kjo i…

add comment
Zinedine Zidane vs Pep Guardiola

Man City – Real Madridi, përballja e sulmit dhe mbrojtjes më të mirë në Evropë

Manchester City dhe Real Madridi po presin ndeshjen e dytë të 1/8-tës në Ligën e Kampionëve, takim që zhvillohet më 7 gusht në Etihad Stadium . Skuadra e Pep Guardiola mund të ketë humbur titullin…

add comment
Urime festa e Kurban Bajramit - Xhamia e fshatit Sermnove

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot Kurban Bajramin, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit fillon festimi treditor, në të cilin respektin…

add comment
Microsoft në bisedime për të blerë TikTok

Microsoft në bisedime për të blerë TikTok

Microsoft është në bisedime për të përvetësuar TikTok, aplikacionin e videove në pronësi kineze, sipas një personi që është i njoftuar për diskutimet, pasi presidenti Donald Trump tha të premten se po mendonte të merrte…

add comment