Fruta te thata

Dy kura natyrale për uljen e kolesterolit pa përdorur ilaçe

Kur bëhet fjalë për kolesterolin, është e rëndësishme të mbani në mend se ekzistojnë dy lloje: HDL, i cili njihet si kolesteroli “i mirë” dhe LDL, që njihet si kolesteroli “i keq”. Sipas shkencëtarëve të…

add comment
Floke te thinjura

Çfarë i bën flokët të thinjen para kohe?

Nëse papritmas po vini re (më shumë) thinja në flokë, nuk jeni vetëm. Lodhja, stresi dhe gjithë “rëndesa” që trupi ynë ka marrë gjatë pandemisë, mund të shfaqet aty ku nuk e mendonit, tek flokët….

add comment
Helmi i bletës

Helmi i bletës vret disa qeliza të kancerit të gjirit

Shkencëtarët australianë thonë se helmi nga bletët është zbuluar se shkatërron qelizat agresive të kancerit të gjirit në një mjedis laboratorik. Helmi – dhe një përbërje në të e quajtur ‘melittin’ – u përdorën kundër…

add comment
Mbroni fëmijët dhe veten nga coronavirusi

Gjashtë rekomandime kryesore të pediatërve: Mbroni fëmijët dhe veten nga Coronavirusi

Si të luftojnë prindërit kundër virusit aktual dhe cilat masa konkrete do të duhej t’i marrin Gjashtë gjëra konkrete të cilat do të duhej t’i ndërmerrni në mënyrë që të mbroni veten dhe fëmijët nga…

add comment
Qepa e Kuqe

Të gjitha arsyet pse duhet të përdorni qepë të kuqe

Pavarësisht se mund të mos ketë aromën më të mirë në botë, qepa është një nga ato perime që duhen ngrënë në çdo moment të ditës pasi është një burim i shkëlqyer vitaminash dhe mineralesh….

add comment
Bimët mjekësore që largojnë ankthin dhe stresin

Bimët mjekësore me aftësi shëruese që largojnë ankthin dhe stresin

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë. Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur ato jo vetëm për të qetësuar sistemin nervor por edhe…

add comment
E keni të vështirë të largoni dhjamin

E keni të vështirë të largoni dhjamin? Trupi juaj mund të mos jetë duke prodhuar mjaft oksid nitrik

Në trup, enët e gjakut formojnë një rrjet që transportojnë oksigjenin, lëndët ushqyese dhe acidet yndyrore në motorët qelizorë të quajtur mitokondrie, të cilët përdorin këto lëndë të para për të rritur prodhimin e energjisë….

add comment
Larës Fytyre në Kushtet e Shtëpisë

Larës Fytyre në Kushtet e Shtëpisë – Si ta Përgatisni Lehtë

Të lash fytyrën është një nga hapat e parë mbi kujdesin e lëkurës së mirë e të shëndetshme. Si gratë ashtu dhe burrat këtë proces e kanë më shumë se të nevojshëm. Mjekët dermatologë këshillojnë…

add comment
COVID-19 Mjekët zbulojnë një simptomë të re

COVID-19: Mjekët zbulojnë një simptomë të re, më e përhapur te të rinjtë

Duke qenë se më shumë të rinj po infektohen me COVID-19, mjekët kanë vënë re simptoma të ngjashme, të cilat nuk janë fort të përhapura te njerëzit e tjerë. Temperatura dhe ethet kanë qenë simptomat…

add comment
Transplantimi për kancerin e mëlçisë

Studimi italian: Transplantimi, kura më e mirë për kancerin e mëlçisë

Një studim italian i botuar në The Lancet Oncoloy demonstron efektivitetin më të madh të transplantimit në krahasim me trajtimet e tjera në pacientët me karcinoma hepatocelulare, një zbulim që mund të ndryshojë trajtimin e…

add comment
Coronavirusi sulmon gjithçka – nga truri deri te gishtat

Zbulohen kërcënime të reja: Coronavirusi sulmon thuajse gjithçka – nga truri deri te gishtat

Deborah Coughlin nuk kishte simptomat tipike të COVID-19, ajo nuk kollitej dhe nuk kishte vështirësi në frymëmarrje. Ditët e para, temperatura e saj kurrë nuk u ngrit mbi 37.8 gradë. Në fakt, 67-vjeçarja amerikane shkoi…

add comment
Translate »