Makarona me salcë nga brokoli: Racion i mrekullueshëm për 15 minuta!

Ju duhet ta provoni këtë recetë patjetër! Përbërësit: – 300 g makarona;– 350 g fletë të grira të brokolit;– 30 g fletë të freskëta borziloku;– 30 g parmezan të grirë imët në rende;– ½ thelbi…

add comment

Qofte me fasule të bardha dhe domate

Përgatitja •Rrihni vezën në një tas. I shtoni fasulet dhe I shtypni ato per të formuar pure.•I shtoni kuinoan, dhe më pas të gjithë përbërësit e tjerë. I përzieni mire.•Formoni qoftet në madhësine e shfaqur…

add comment

Recetë me pak harxhime për iftar që do ju lë pa fjalë me shijen![VIDEO]

Sot është iftari i 23-të i muajt te bekuar te Ramazanit dhe ne si cdo dite edhe sot do të ju tregojme nje mëny me pak harxhime por me shije te kendshme se si te…

add comment

Mish pule i karamelizuar në furrë: Shije e vërtetë, e gatshme për gjysmë ore!

E shijshme dhe kërcëlluese – do ta dëshirojnë edhe fëmijët edhe të rriturit! –Përbërësit e nevojshëm për katër persona: – Fileta pule – katër copë;– Thërrmija buke – një filxhan apo 120 gramë;– Salcë për…

add comment

Zbulohet sekreti i recetës së ‘espresso’-s më të mirë

Më pak kafe dhe më pak e imët, e përgatitur me më pak ujë. Kjo është receta ideale për të pasur ‘espresso’-n më të mirë. Kjo formulë është botuar në revistën ”Matter” nga një grup…

add comment

Krofne të shpejta: Nga brenda të zbrazëta, nga jashtë krokante

Me këta përbërës të gjithë do t’i adhurojnë! Përbërësit: – 2 dl qumësht;– 1 tharmë;– 2 vezë;– 1 limon;– 2 lugë sheqer;– 1 lugë yndyrë apo margarinë. Përgatitja: Më parë ngjisheni brumin nga 2 dl…

add comment

Turli Tava është gjella më e shijshme e fundjavës!

Çdo kafshatë e kësaj dreke të pasur do t’ju pëlqejë Fjala është për llojin e gjyveçit turk, të cilin nuk do ta harroni lehtë. Përbërësit: – 1 kg mish të përzier (mish qengji, mish viçi);–…

add comment