Kuriozitete interesante

Disa kuriozitete interesante që ndoshta nuk i keni ditur

Nëse keni menduar se i dini të gjitha, këto kuriozitete do ju bëjnë që të mendoheni dy herë. “Prova” matematikore pse 1+1 bëjnë 2, është argumentuar në një shtjellim plot 372 faqe të gjatë, dhe…

add comment
Dollari i argjend-Arare 1794

Një dollar i argjend u shit për 10 milionë dollarë në vitin 2013: Tani monedha sërish del në shitje

Dollari i argjend, “Arare 1794” që besohet të jetë një nga të parët – nëse jo i pari – do të dal sërish në shitje në një ankand publik. Monedha e quajtur dollari “Flokët që…

add comment
Materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë

Shkencëtarët krijojnë ‘Materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë’

Një përparim i madh me fluoreshencat i ka lejuar shkencëtarët të krijojnë “materialet më të ndritshme të njohura në ekzistencë”. Avansi hap rrugën për një klasë të re të materialeve që shndërrojnë ngjyrat fluoreshente në…

add comment
Çiftin nga Zvicra i zë gjumi në dyshekun e ujit

Aventura e çiftit nga Zvicra, i zë gjumi në dyshekun e ujit – zgjohen në det të hapur

Po pushonin në një dyshek uji, pranë bregut dhe nuk e kuptuan fare sesi i zuri gjumi. Por kur u zgjuan, ishin në det të hapur, më shumë se një kilometër larg plazhit. Kjo i…

add comment
Roboti 18 metërsh si ne filmin Transformers

Roboti 18 metërsh bën hapat e parë në Japoni, si në filmin “Transformers”

Një robot 18 metra i gjatë që është ndërtuar duke u inspiruar në filmin e animuar Mobile Siut Gundam, ka bërë hapat e parë. Kjo makineri gjigante është një robot humanoid, që jemi mësuar t’i…

add comment
Pairi Daiza Resort - Walrus House - Belgjike

Dhoma unike në një hotel në Belgjikë, të cilat posedojnë brenda akuarium

Pamjet e mahnitshme tregojnë një nga dhomat më unike të një hoteli Belgjikë – e cila posedon një akuarium. Sipas mediave të huaja, videoja e mëposhtme tregon se si një mysafir i këtij hoteli relaksohet…

add comment
Dita Ndërkombëtare e Nelson Mandelas

Dita Ndërkombëtare e Nelson Mandelas president i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë

Nelson Mandela ishte president i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë, i cili luftonte kundër shtypjes racore që u bëhej të zinjve në Afrikë, posaçërisht në Afrikën Jugore. Ai studioi juridikun. Shumë vite të jetës…

add comment
Fotografitë nga Dielli më të afërtat të bëra ndonjëherë

Këto janë fotografitë nga Dielli, më të afërtat të bëra ndonjëherë

Fotografi të reja të Diellit të marra vetëm 77 milionë kilometra nga sipërfaqja e tij thuhet të jenë më të afërtat të bëra ndonjëherë nga kamerat. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, ato vijnë nga sonda e Orbiterit…

add comment
Mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit John Gorrie

John Gorrie, mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit

Më 8 korrik 1842, mjeku John Gorrie, zbuloi sistemin e parë të ftohjes së ajrit. Mjeku dëshironte që të sëmurët nga ethet ta ndjenin veten më mirë në klimën subtropikale të Floridës, prandaj u kërkonte…

add comment
Objekte te panjohura ne hapesire

Katër objekte të panjohura të rrumbullakëta zbulohen në hapësirë

Studiuesit kanë zbuluar objekte të ndritshme jashtë galaktikës sonë. Astronomët nga Universiteti Western Sydney në Australi kanë gjetur 4 objekte në hapësirë. Lloji i këtyre objekteve është plotësisht i panjohur, edhe pse thuhet se janë të rrumbullakëta….

add comment
Shqiponja bartë me kthetra peshkaqenin

Shqiponja bartë me kthetra peshkaqenin, pushuesit në plazh shikojnë të habitur

Një video amatore e filmuar në një plazh në Karolinën e Jugut është bërë virale në internet. Krejt kjo për shkak të një lloji të veçantë të shqiponjës, që me kthetra kishte arritur ta kap…

add comment
Translate »