10 Funksione të rëndësishme për SEO Yoast në WordPress

Funksione të rëndësishme për SEO Yoast

Nëse keni një uebfaqe WordPress dhe e dini se çfarë do të thotë SEO, atëherë shanset janë tashmë të instaloni shtojcën Yoast SEO WordPress. Duke pasur parasysh faktin që kjo shtojcë mund të jetë mjaft e vogël, jo të gjithë do të përfitojnë nga aftësitë e tij .

Në këtë postim do të shikojmë 10 funksionet më të rëndësishme të SEO Yoast për WordPress, dhe si t’i përdorni ato për faqen tuaj të internetit.

Gjeneron hartat XML

Organizimi i duhur është një domosdoshmëri për SEO, dhe një pjesë integrale e kësaj, është një sit sit i XML. Pas instalimit, Yoast SEO automatikisht gjeneron një, dhe vazhdimisht e azhurnon atë kur krijoni përmbajtje të re. Ju lehtë mund të ndryshoni cilësimet tuaja XML duke kaluar nën SEO> Hartat XML në pultin tuaj të administratorit të WordPress.

Dorëzon automatikisht sitet e XML në Google / Motorë të tjerë të Kërkimit

Gjithashtu referuar si pinging, Yoast SEO automatikisht i dërgon hartat e azhurnuara në Google dhe Bing. Qëllimi i kësaj është të ndihmoni motorët e kërkimit të shtojnë shpejt përmbajtje të re dhe të mbajnë azhurnime të përmbajtjeve të tjera të indeksuara nëse i ndryshoni ato. Nën opsionet e sitit të XML-së, ju gjithashtu mund të zgjidhni ta keni atë në ping Yahoo, dhe Ask.com sa herë që postoni një pjesë të re të përmbajtjes.

Ju lejon të krijoni Header / Përshkrimi i personalizuar

Shpesh, një titull që do të bënte një linjë të përsosur për lëndët e-mail për pajtimtarët tuaj, bën një titull të tmerrshëm për qëllime SEO. Me shtojcën e Yoast, ju thjesht shkruani dy tituj, një për njerëzit dhe një për motorët e kërkimit. Ju gjithashtu duhet të shtoni një përshkrim me porosi meta edhe për përmbajtjen tuaj. Jo vetëm që kjo mund të ndihmojë me synimin e fjalëve të duhura, ju gjithashtu mund të bëni me dorë një përshkrim tepër tërheqës që i bën më shumë njerëz të zgjedhin faqen tuaj kur kërkoni në rezultatet e kërkimit. Ju mund t’i qaseni të dyja këto gjëra në kutinë SEO direkt nën redaktorin normal të postës / faqeve.

Kontrolloni fjalë kyçe të fokusit

Ju mund të kontrolloni me lehtësi dhe shpejt se nuk do të kaloni, ose mbingarkesë me densitetin e fjalëve, midis faktorëve të tjerë, dhe të kujtoni se duhet të rregulloni url / pllaka / faqet tuaja, dhe gjëra të tjera që ndikojnë në SEO tuaj në faqe . Mund të jetë një kujtesë e shkëlqyeshme e përgjithshme që ju mban në postin e duhur pas postimit. Ju thjesht shkruani fjalën tuaj të fokusit në kutinë normale të SEO nën redaktorin post / faqe WYSIWIG dhe shihni se çfarë shfaqet nën të.

Ju lejon të Shtoni Rregullimet e faqeve Lehtësisht

Nëse azhurnoni një postim ose faqe të përmbajtjes në uebfaqen tuaj, por e vjetra juaj ende po merr trafikun më të madh, mund të jetë një ide e shkëlqyeshme të shtoni në një ridrejtim të thjeshtë për versionin e ri. Kjo mund të ndihmojë indirekt SEO tuaj duke siguruar vizitorëve tuaj informacion më të azhurnuar / më të mirë / më të qartë, ndoshta duke çuar në më shumë ndarje dhe angazhim të përgjithshëm të përdoruesve.

Lejon të Shtoni Breadcrumbs

Shikjet e bukës demonstrojnë vizualisht organizimin e një siti dhe zonën specifike të një siti që po vizitoni aktualisht. Ne përdorim thërrime bukë këtu në WPExplorer, kështu që ju mund të shihni një shembull se si funksionon kjo duke lëvizur në krye të këtij postimi. (Ose shikoni shembullin më poshtë, marrë nga një prej postimeve në këtë blog.)

Jo vetëm që bukat e bukës mund t’i ndihmojnë vizitorët tuaj të lundrojnë në faqen tuaj të internetit, por gjithashtu mund të ndihmojnë Google (dhe motorët e tjerë të kërkimit) të kuptojnë nëse / si lidhet faqja juaj e internetit me një temë apo fjalen specifike. Ju mund të aktivizoni bukat nën opsionet e lidhjes së brendshme. Dhe ndërsa ju keni shumë liri për të bërë redaktime, zakonisht është një ide e mirë ta mbani atë të këndshme dhe të thjeshtë, duke e mbajtur atë të kuptueshëm si për njerëzit ashtu edhe për botët..

Ju lejon të ndryshoni lidhjet e përhershme

Sipas opsioneve permalink ju mund të përdorni disa funksione të ndryshme që mund të jenë shumë të dobishme për uebfaqen e duhur. Kjo është ajo ku ju mund të menaxhoni URL-në ose plumbin për postime ose faqe.

Përcaktoni URL të Ugly për të pastruar permalink.

Ky funksion ndihmon në krijimin e lidhjeve paksa të gabuara në faqet tuaja nga faqet e tjera ose nga faqet tuaja. Nëse dikush rastësisht vendos një numër, ose diçka të tepruar në fund të një URL-je të faqes, automatikisht do të kthehet përsëri në URL të pastër / korrekte.

Me rëndësi: Nëse përdorni ndonjë lloj plugin elektronik për tregtinë elektronike, ose gjurmoni origjinën e shitjeve duke përdorur etiketa fushate në URL, nuk duhet ta aktivizoni këtë pa marrë parasysh sa lidhje të shëmtuara i zbuloni në faqet tuaja.

Hiqni automatikisht fjalët Stop nga Slugs

Siç sugjeron emri, ky funksion largon fjalët ndalesë nga shapka. Kjo në thelb do të thotë që edhe nëse nuk shkruani një goditje të veçantë për çdo postim, fjalët e ndalimit (që Google rekomandojnë të mbani jashtë URL pasi ato nuk ofrojnë ndonjë kuptim) do të hiqen automatikisht. Ndërsa gjërat e vogla si kjo mund të jenë të lehta për tu harruar, mund të jetë shumë e dobishme për ta mbajtur atë të aktivizuar.

Ju ndihmon të ndryshoni titujt / përshkrimet

Le të themi se SEO Yoast erdhi i ngadaltë në festë, dhe shumë nga postimet dhe faqet tuaja të njohura u krijuan para se të instalonit plugin, dhe të mos keni ndonjë titull apo përshkrim specifik të SEO-së, lojë me të drejtë? Dua të them, të hysh brenda dhe të redaktosh një dhe një faqe / postim është thjesht shumë kohë që kërkon?

Fatmirësisht shtojca ofron një redaktues të titujve pjesa më e madhe dhe një redaktues përshkrimi pjesa më e madhe. Duke ju mundësuar të redaktoni masivisht titujt dhe përshkrimet e postimeve dhe faqeve tuaja më të vjetra me lehtësi. Sigurisht nëse përmbajtja juaj e përmbajtjes është shumë e gjerë, duke u përpjekur ta bëni këtë për çdo pjesë të përmbajtjes mund të shndërrohet në një punë me kohë të plotë për tre persona, kështu që vetëm rregullimi i faqeve me përparësi të lartë është një ide e shkëlqyeshme.

Ju ndihmon të “fshehni” postimet / faqet specifike nga makinat e kërkimit

Ndërsa nuk jeni të interesuar qartë të fshehni tërë faqen tuaj nga motorët e kërkimit (në fund të fundit po lexoni një artikull rreth përdorimit të një shtojce SEO), ka raste që mund të dëshironi të fshehni disa faqe nga motorët e kërkimit. Le të themi se keni një promovim të veçantë për pajtimtarët tuaj të postës elektronike dhe krijoni një faqe të shpejtë me detaje të mëtejshme, kjo nuk është një faqe që dëshironi që Google të tregojë në rezultatet e kërkimit të saj.

Fatmirësisht, me SEO Yoast ju mund të zgjidhni lehtësisht të fshehni çdo postim ose faqe nga brenda redaktorit WYSIWYG të postimit ose faqes në fjalë. Thjesht shkoni në opsione të përparuara dhe ndryshoni “Indeksi i Moto Robots” në “noindex” si në foton më poshtë. Tani, për sa kohë që robotët dëgjojnë komandën tuaj ashtu si do, vetëm njerëzit me lidhje direkte mund të gjejnë faqen tuaj në lidhje me marrëveshjen e pajtimtarëve specialë.

Këshillë bonus: Nëse jeni administratori kryesor i një siti me shumë kontribues, ju mund të dëshironi të çaktivizoni opsionet e përparuara për autorët / administratorët tuaj të tjerë. Përndryshe ju mund të vendosni veten në rrezik që dikush të ridrejtojë disa nga faqet kryesore në faqet e internetit me zgjedhjen e tyre, ose duke i kthyer me padurim hitet tuaja më të mëdha në Google në noindex.

Nëse dëshironi të ndani ndonjë këshillë që keni për SEO Yoast na shkruani në pjesën e komenteve më poshtë. Me respekt stafi i FBiznes.com

You May Also Like

53 Comments

 1. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I
  had to ask! I could not refrain from commenting. Very well written!
  Ahaa, its nice discussion about this post at this place at this blog,
  I have read all that, so at this time me
  also commenting at this place.

 2. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100%
  sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 3. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or
  did you hire someone to do it for you? Plz answer back as
  I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
  thanks a lot.

 4. I enjoy what you guys are up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the very good works guys I’ve added you guys to my blogroll.
  Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this article here
  at this website, I have read all that, so at this time me also commenting
  here. I could not refrain from commenting. Perfectly

 5. What’s up everyone, it’s my first visit at this web site,
  and post is really fruitful in favor of me, keep
  up posting these types of articles.

 6. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that.

  And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that:
  Thanks for lunch!

 7. Hello there, You have performed a fantastic job. I will certainly digg it and individually
  recommend to my friends. I’m confident they will
  be benefited from this web site

 8. Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate
  your efforts and I am waiting for your next write ups
  thank you once again.

 9. hello!,I like your writing very so much! share we communicate more about your article on AOL?

  I need a specialist in this area to resolve my problem.
  May be that’s you! Looking forward to look you.

 10. Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 11. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole neighborhood might
  be grateful to you.

 12. That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.

  Short but very precise information? Many thanks for
  sharing this one. A must read article!

 13. Its like you read my thoughts! You seem to know so
  much approximately this, such as you wrote the book in it or something.
  I think that you simply could do with some p.c.
  to power the message house a bit, but instead of that,
  this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll definitely
  be back.

 14. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am having
  troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody else having identical RSS issues?
  Anyone that knows the solution will you kindly respond?

  Thanks!!

 15. Great site you have got here.. It?s hard to find good quality writing like yours nowadays.
  I seriously appreciate people like you! Take care!!

 16. Good post and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but
  do you guys have any ideea where to get some professional writers?
  Thx 🙂

 17. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog

 18. Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Cheers!

 19. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create
  comment due to this sensible post.

 20. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would
  really like to have you share some stories/information.
  I know my readers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 21. Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a wonderful job!

 22. Howdy! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept talking about this. I will forward this post
  to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 23. Hi everyone, it’s my first go to see at this site, and post is actually fruitful
  designed for me, keep up posting these types of articles.

 24. Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this paragraph here at this weblog,
  I have read all that, so at this time me also commenting here.

 25. Spot on with this write-up, I seriously believe that this site
  needs a lot more attention. I’ll probably be back again to
  read through more, thanks for the info!

 26. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve
  really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing
  to your rss feed and I hope you write again very soon!

 27. I am really impressed along with your writing
  skills and also with the format for your weblog.
  Is that this a paid topic or did you modify it yourself?

  Either way stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to peer a great weblog like this one nowadays..

 28. Excellent site. A lot of useful information here. I’m sending it to several
  friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks on your
  sweat!

 29. Thank you for all of the efforts on this web page.

  Betty takes pleasure in getting into research and it’s really simple to grasp why.
  A lot of people notice all of the lively method you convey great
  guidance on the web blog and as well as invigorate contribution from
  the others about this concern then our own simple princess is now
  studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the new
  year. You’re the one performing a glorious job

 30. Please let me know if you’re looking for a article author for your
  site. You have some really good posts and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Regards!

 31. Terrific work! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet.
  Shame on the search engines for now not positioning this post
  upper! Come on over and talk over with my site . Thanks

 32. This is the right web site for anyone who wishes to find out about
  this topic. You know so much its almost tough to argue with
  you (not that I personally will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a
  subject which has been discussed for years. Great stuff, just excellent!

 33. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered
  It positively helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to give a contribution & help other users like
  its aided me. Great job.

 34. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 35. Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit
  from each other. If you happen to be interested feel
  free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from
  you! Great blog by the way!

 36. I do not even understand how I stopped up right here, but
  I assumed this post was once good. I don’t realize who you might be but certainly you’re going to a famous blogger in case you aren’t already.
  Cheers!

 37. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve
  discovered It positively useful and it has helped me
  out loads. I’m hoping to give a contribution & help other users like its aided me.
  Great job.

 38. Hello there! I could have sworn I’ve visited this
  blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 39. I’m honored to receive a call from my friend immediately he discovered
  the important ideas shared on your own site. Looking at
  your blog article is a real amazing experience.
  Thanks again for thinking about readers just like me, and I desire for you the
  best of success as being a professional in this arena.

 40. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which
  I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 41. Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the
  little changes which will make the biggest changes. Thanks
  a lot for sharing!

 42. Can I just say what a relief to discover somebody
  who genuinely knows what they’re discussing on the net.

  You definitely understand how to bring a problem to light and make it important.

  A lot more people need to check this out and understand this side of your story.
  I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.

 43. Actually no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other visitors that they will assist, so here it takes place.

 44. Hurrah, that’s what I was seeking for, what a stuff! existing here at this webpage, thanks admin of this website.

 45. Greetings I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was researching
  on Aol for something else, Nonetheless I am here now
  and would just like to say kudos for a marvelous post
  and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute
  but I have book-marked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the fantastic work.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »